אודות גזע הכלבים סאן ברנרד

אודות גזע הסאן-ברנרד

כלב עבודה זה שפותח למשימות מסוכנות במיוחד הסתגל יפה לחיי הבית.

היסטוריה:

כמו אבותיהם של שאר הכלבים האירופיים הקרובים למסטיף, ניראה שאבותיו של הסאן-ברנרד באו מאסיה. הוא שואב את שמו מן ההוספיס די גראן סאן ברנרד, מקלט לנוסעים במעבר האלפים העיקרי בין שוויץ לאיטליה. בראשית המאה ה-18 פיתחו נזירים את הגזע הזה כדי להנחות אנשים בנתיבים בוגדניים ומכוסי שלג, ולסייע בפעולות הצלה בהרים.

מציאות ודמיון משמשים בערבוביה בסיפורים על הסאן-ברנרד, אבל אין ספק שהכלב מצטיין בעמידותו, בתעוזתו ובחוש הריח שלו. כלבים אלה הצילו נפשות רבות, כשאיתרו אנשים שהיו קבורים בשלג עמוק לאחר מפולות שלגים. לסאן-ברנרד המקורי הייתה, כנראה, פרווה באורך בינוני.

במשך הזמן עורבבו בגזע זה גזעים נוספים, בהם הניופאונדלנד, וכיום יש שני סוגי סאן ברנרד: בעל שיער קצר ובעל שיער ארוך.

כיום:

למרות שהפופולאריות של הגזע עלתה עם השנים, בחלוף הזמן החליפו גזעים קלים וזריזים יותר את הסאן ברנרד בפעולות ההצלה כדוגמת הרועה הגרמני ולאחר מכן מילאו כוחות החילוץ והמסוקים את מקומם כך שלא היה צורך בכלבים כלל...מה שגרם לכך שהדרישה לגזע הלכה ופחתה. בתי גידול הפסיקו לגדל את הגזע גם בגלל עלויות הגידול הגבוהות שכרוכות בהזנת כלבי ענק אלו-וכיום, ישנם בעולם בתי גידול מעטים בהם ניתן למצוא כלבים מקווי דם איכותיים.

מזג:

הסאן-ברנרד הנו כלב מקסים לרוב, בעל אופי נוח, איטי תנועה ורדום. אך עם זאת יזדקק לצורכי תירגול קצרים עד בינוניים. למרות שהסאן-ברנרד הוא כלב שמירה מצויין ולא יהסס להגן על הבית של משפחתו מכל זר-הוא חבר אדיב לילדים וניתן להשאיר אותו במחיצתם ללא כל חשש.

טיפוח ותזונה:

הסאן-ברנרד הנו כלב יקר לקנייה ולגידול. הוא דורש זמן טיפוח ממושך למדיי וצורך כמויות גדולות של בשר, מומלץ ברמה איכותית על מנת לשמור על בריאותו, שכמו כל כלבי הענק, גם הוא עלול לסבול ממחלות אופייניות לקבוצה זו. את הפרווה יש להבריש לפחות אחת ליומיים על מנת למנוע קשרים, לכלבים בעלי פרווה קצרה-פעם בשבוע תספיק.

ומה בארץ:

כלבי הסאן ברנרד הראשונים הגיעו לישראל בתחילת שנות ה-70 מאז ועד סוף שנות ה-80 התנהלה פעילות הגזע תחת "המועדון הישראלי לסאן-ברנרד" שאירגן פעילות לכלבים מאותו הגזע בלבד. בסוף שנות ה-80, תחילת שנות ה-90 התאחד הגזע עם גזע הניופאונדלנד ויצרו יחדיו מועדון משותף...מאז התחילה רמת הפופולאריות של הגזע לעלות. באמצע שנות ה-90 חלה עלייה משמעותית בביקוש לכלבי סאן-ברנרד בעקבות סדרת סרטי "בטהובן" בכיכובו של כלב סאן-ברנרד...

באותה תקופה הפך הגזע למבוקש ביותר עד שכמעט שכל מי שיכל להחזיק בכלב סאן- ברנרד הלך ורכש גור בלי לחשוב פעמיים. המצב בהתחלה ניראה ורוד ולתערוכות של מועדון הגזע הגיעו 30 ולפעמים גם 40 כלבים אבל עם חלוף הזמן, התמלא הענף בגורי סאן ברנרד לא מתועדים...

כלבי סאן ברנרד בוגרים שבעליהם לא יכלו להחזיק אותם עוד הושלכו לעמותות...

עד שבסוף שנות ה-2000 כמעט לא ניראה הגזע בכלל בארץ!

כיום, שנת 2014, קיימים בישראל פחות מ-10 כלבים, מרביתם כלבים שמשמשים כחיות מחמד ולא לגידול.

בשנה האחרונה הביא בית הגידול שלנו לארץ 3 כלבים-זכר ושתי נקבות ברמה בינ''ל... בשאיפה שיהוו את חזרתו של הגזע המדהים הזה לארצנו.

 

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מ'שרון כהן' אסור בהחלט.