מועדוני כלבי ניופאונדלנד בעולם

נכתב ע״י דורון ראכלין

 

מועדון הניופאונדלנד הקנדי- NDDC


מועדון גזע הניופאונדלנד בארץ מוצאו איננו מועדון גדול יחסית לגודלה של קנדה , אך עם הרבה היסטוריה.
המועדון הוקם בשנת 1963 ע"י מספר חברים משוגעים לדבר לקדם ולשמר את אחד הגזעים הלאומיים שלהם וכיום המטרות נשארו כמו שהיו, במועדון הקנדי רשומים חברים מכל המחוזות במדינה, מארצות הברית ומשאר מדינות העולם.
למועדון יש שמונה מועדונים אזוריים לאורך כל המדינה שעוסקים בעבודת הצלה במים, גרירת משאות (draft ) ותערוכות אזוריות. המועדון הארצי מוציא לאור כל חודשיים עיתון המכיל את כל הפעילויות , תוצאות מבחני עבודה ותערוכות והרבה תמונות של כלבי הגזע. מספר החברים במועדון הוא כ-2100 בשנה שעברה.

 

מועדון הניופאונדלנד ארה"ב- NCA
המועדון הוקם בשנת 1930 ע"י מספר חברים משוגעים לדבר לקדם ולשמר את הגזע.
לכל מדינה בארה"ב ישנו המועדון הרשמי שלה שהינו חבר במועדון הכללי. בנוסף ישנם מאות מועדונים של עבודה במים , עבודת גרירת משאות ותערוכות .
ה- NCA מוציא לאור ארבע פעמים בשנה עיתון בשם NEWFTIDE שמכיל את כל החומר הכתוב והמצולם שמגיע מהמועדונים האזוריים וכתבות ודיווחים של כתבים מקצועיים.
כיוון שגזע הניופאונדלנד מאד נפוץ בארה"ב קשה לדעת את מס' הכלבים המדויק, בשנת 2003 היו רשומים ב NCA כ 2500 חברים.

אירופה
בארצות אירופה לכל מדינה יש את המועדון הלאומי שלה וגם מס' לא קטן של מועדונים מקומיים ספציפיים לאזור . בדרך-כלל אם המועדון נמצא קרוב לים או אגם יהיה זה מועדון לאימוני שחיה ואם המועדון נמצא באזורים הרריים יהיה זה מועדון לאימון גרירה
(DRAFT ) . וכל אזור ישנו מועדון מקומי שמקיים תערוכות ופעילויות לחברים.
הארצות המובילות במס' הרב של הכלבים והפעילויות באירופה הן:
איטליה -CIT - מועדון גדול שמכיל בתוכו הרבה מועדונים קטנים אזוריים..בשנת 2003 היו רשומים כ-1000 חברים.
צרפת- CFCTN – מועדון גדול עם הרבה כלבים מיובאים מארה"ב וקנדה בשנת 2003 כ-800 חברים.
גרמניה- VND – נוסד ב- 1985 בצפון גרמניה, משנת 1989 נהפך להיות המועדון של כל גרמניה כולל גרמניה המזרחית לשעבר. מייבא ומייצא כלבים לכל העולם ומכל העולם חברים בו כיום כ- 1000 חברים.
בארצות סקנדינביה הגזע מפותח מאד ועל רמה גבוהה:
פינדלנד- החוג הוקם בשנת 1952 וכיום מונה כ –400 חברים.
שוודיה – חברים כיום כ 300 חברים.
נורווגיה – חברים כיום כ 150 חברים.
רוסיה- המועדון הוקם מחדש בשנת 1990 לאחר התפרקות ברה"מ, משרידי החוגים שהיו קיימים בזמן השלטון הקומוניסטי, מונה כיום כ-800 חברים.
בדרום אמריקה ישנם מס' מועדונים בארצות השונות , באוסטרליה ישנו מועדון לא גדול וכמו כן גם ביפן , בגלל המרחק הרב אין הרבה חילופי כלבים בין המזרח למערב.
לסיכום: גזע הניופאונדלנד הוא גזע שנהפך להיות פופולרי ב- 40 שנה האחרונות אך בעיות כלכליות ופוליטיות גורמות לעליה או ירידה במס' הכלבים במקומות שונים.

 

55

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מ'שרון כהן' אסור בהחלט.