הניופאונדלנד כמציל טובעים

מי שלא ראה כלב ניופאונדלנד שוחה בים סוער להציל טובע, לא ראה נאמנות כלב-לאדם מהי! היכולת המרשימה של הגזע במים ודאגתו לאנשים סביבו רושמים לזכות הניופאונדלנד סיפורי הצלה רבים.

מספרים כי נפוליאון, אשר לא ידע לשחות, חב היה את חייב לכלב מגזע זה אשר הציל אותו מן הים אחרי שנפל מסירתו בחשכה בדרכו לאי אלבה.

– בשנת 1828, אן הארווי, אבא שלה ואחיה ניצלו ע"י כלב הניופאונדלנד שלהם בשם "היירמן" שהציל יותר מ-160 מהגרים איריים מהספינה הטרופה שלהם.

– בשנת 1881, במלבורן-אוסטרליה, כלב ניופאונדלנד בשם "נלסון", הציל את תומס בראון, נהג מונית שנסחף במי שיטפון בליל ה-15 בנובמבר. אומנם, מעט מאד ידוע על מה שעלה בגורלו של "נלסון", אך קולר כלב מנחושת עם שמו חרוט עליו, נמצא, ולאחר ששרד 130 שנים-נרכש ע"י המוזיאון הלאומי של אוסטרליה, והיום הוא מהווה חלק מאוסף היסטורי לאומי של היבשת.

– בתחילת המאה ה-20, כלב ניופאונדלנד הציל 92 אנשים שנתקעו על ספינה בחצי האי של ניופאונדלנד במהלך סופת שלגים. הכלב עזר למשוך חבל שנזרק למים הקפואים והביא את החבל לאנשים שהמתינו לו על החוף. אנשי החוף שלחו עם הכלב סירת הצלה אל סיפון הספינה וכל מי שהיה על הסיפון היה מסוגל להגיע לחוף בבטחה כולל תינוק קטן שהיה שם.

– בשנת 1995, כלב ניופאונדלנד בן 10 חודשים בשם "בוו" הציל אדם כבד שמיעה מלטבוע בנהר יובה בצפון קליפורניה. האיש נפל לנהר בעת שחיפש אחר זהב-והכלב שהבחין כי האיש נאבק על חייו במים, צלל לתוך הנהר באופן אינסטינקטיבי, תפס את הטובע בזרועו והביא אותו למקום מבטחים. לדברי ג'ניס אנדרסון, המגדלת של כלב הניופאונדלנד- "בוו" לא קיבל כל הכשרה מקצועית בהצלת טובעים.

עדות נוספת ליכולתם של כלבי ניופאונדלנד להציל או לתמוך בפעילויות מצילות חיים-צוטטה במאמר שפורסם בשנים האחרונות ע"י רשת ה-BBC.

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מ'שרון כהן' אסור בהחלט.