אודות גזע הניופאונדלנד

הניופאונדלנד או בקיצור "ניופי", הנו כלב גדול מאד שמתאפיין בצבעים שחור, חום ושחור-לבן, הבעת פניו ידידותית, אצילית ונוסחת ביטחון.

היסטוריה:

מקורו של גזע הניופאונדלנד, כשמו כן הוא-באי ניופאונדלנד בצפון קנדה.

אם הגיע לשם ע"י דייגים צרפתים או ע"י מתיישבים ויקינגים-על כך חלוקות הדעות. יש האומרים שעם ראשית ההתיישבות האירופית בניופאונדלנד בשנת 1610 כבר היו בגזע הזה את רוב התכונות שטבועות בו היום ושאיפשרו לו לשרוד בקור הנורא ובתנאי מזג האויר הקיצוניים ששררו באיזור.

כיום:

כך או כך עם השנים הפך הניופאונדלנד לכלב עבודה למופת ועסק בעבודות מגוונות כמו נשיאת עגלת החלבן ועד הוצאת רשתות הדייגים מן המים.

ילדים ומים הן אהבותיו הגדולות של הניופאונדלנד, יצר ההצלה טבוע עמוק בדמו ובמקומות רבים בעולם משמשים כלבי הניופאונדלנד להצלת טובעים.

אחד החסרונות העיקריים של גזע זה הוא שקשה להרחיק אותו מכל סוגי המים- החל בברכת דגים קטנה וכלה באגמים גדולים.

דייגי האי ניופאונדלנד אימנו את הכלבים האלה לגרור סירות ולשאת רשתות לחוף, והכלב, דמוי דוב זה עדיין מסוגל לבצע משימות אלה, אם רק נותנים לו הזדמנות לכך.

מועדוני כלבים של גזע הניופאונדלנד מקיימים לעיתים קרובות מבחני מים לכלבים אלה הנימשכים לעיתים סוף שבוע שלם, ובו הבעלים מתמקמים על שפת אגם ונהנים הנאה מרובה מהכישורים הנהדרים של כלביהם.

פרוות כלבי הניופאונדלנד בלתי חדירה למים ובין אצבעותהם מצויידים הכלבים בקרומי שחייה כמו של ברווזים!

מזג:

כלב זה נעים הליכות, עדין-ומסיבות אלה אינו משמש לשמירה, אך אם זאת לא יהסס להתריע בפני זרים. כלבי הניופאונדלנד רגועים ובעלי שלווה נפשית יוצאת מן הכלל.

הם כלבי משפחה למופת, אוהבים להיות בקרבת בעליהם תמיד, נמשכים לילדים קטנים ומתנהגים עימם בעדינות רבה למרות גודלם וצורתם המגושמת.

טיפוח ותזונה:

הניופאונדלנד צורך כמויות גדולות של מזון, חשוב שיהיה מאיכות משובחת, בייחוד בשלב הגדילה-שלב חשוב בחייהם של כלבי ענק אלו.

פרוות הניופאונדלנד זקוקה לטיפוח והברשה קבועים, אם הדבר ניתן יש לאפשר לניופאונדלנד גישה לבריכה, לנהר או לים. שחייה במים מתוקים שומרת על הפרווה במצב טוב.

את מי המלח יש לשטוף מהפרווה, כי הם מגרים את העור, חייבים לשמור על אוזניים יבשות ונקיות.

ומה בארץ ?

בארץ הניופאונדלנד הוא כלב משפחה, מתנהג יפה בבית ואוהב טיולים-במיוחד לים כמובן.

בגלל האקלים החם שלנו ישנם מספר נקודות בעייתיות בגידולו בארצנו:

אין להשאירו בחוץ בימים חמים כי הוא מאד סובל מהחום ומחפש את הקרירות של הריצפה או את הרטיבות של הממטרות בגינה וכמוכן זקוק למי שתייה קרירים תמיד ובכמויות נדיבות.

 

אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר אינטרנט זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. כל שימוש בתכני האתר ללא אישור מפורש בכתב מ'שרון כהן' אסור בהחלט.